Pikniki Miejskie – Park Świętopełka

W 2014 i 2015 roku zorganizowaliśmy serię pikników miejskich. W ramach pikniku, zapraszaliśmy mieszkańców do spędzania czasu w tym skwerze, by pokazać, że miejsce to jest wyjątkowe i wymaga rewitalizacji. Zapraszaliśmy do leżakowania na trawie i degustowania przekąsek przygotowanych przez kulinarnych partnerów wydarzenia, jak również do przynoszenia własnych zestawów piknikowych. Jednocześnie w trakcie pikników odbywały się wydarzenia kulturalne: plenerowe wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne dla dzieci. Dodatkowo imprezy były sygnałem dla mieszkań ców miasta, by zwrócili uwagę na wartość miejsca, które już mamy – zwrócenia uwagi, że jest to świetne miejsce do przesiadywania na trawie, bawienia się z dziećmi, jedzenia na powietrzu, spotkań z przyjaciółmi.

Park Świętopełka to zapomniany przez wszystkich zieleniec w samym centrum Głównego Miasta. Nawet nie posiada oficjalnej nazwy – tak go nazywają ludzie ze względu na pomnik Świętopełka na placu. Ten park jest bardzo urokliwy i przy naprawdę niewielkich wysiłkach można go odżywić. Nasze stowarzyszenie rozpoczęło ten proces zapraszając do współpracy Zarząd Dróg i Zieleni oraz lokalne instytucje. Razem udało się odnowić zieleniec oraz zaprosić mieszkańców i przyjezdnych by aktywnie korzystać z tego miejsca. Pikiniki są okazją do ukazania mieszkańcom jak można współcześnie korzystać z przestrzeni parkowej w mieście.

Projekt ten, realizowany we współpracy z lokalną społecznością i instytucjami (Gdańska Galeria Miejska, Zarząd Dróg i Zieleni) przy znikomym budżecie odniósł znaczący sukces i utwierdził nas w przekonaniu, że nasze działania mogą istotnie przyczynić się do rozwoju lokalnej społeczności.

PARTNERZY

Gdańska Galeria Miejska

Zarząd Dróg i Zieleni

Related Projects