Na Miejscu – Park Ujeścisko

Wąwóz Ujeścisko to robocza nazwa istniejącej przestrzeni publicznej, znajdującej się w centrum intensywnie rozwijającej się dzielnicy Gdańska – Ujeściska. Przestrzeń ta rozciąga się przy ul. Przemyskiej do ul. Człuchowskiej w Gdańsku.

Jest to jeden z bliźniaczych projektów realizowanych w ramach projektu: Społeczna rewitalizacja przestrzeni z wykorzystaniem strategii Placemakingu. Ma on pobudzić mieszkańców do korzystania z już istniejącej przestrzeni publicznej.

Wąwóz Ujeścisko jest zagospodarowany jako ciąg pieszy i używany jako główne połączenie pieszo-rowerowe w dzielnicy. Wąwóz przecinają połączenia między takimi ważnymi miejscami, jak: szkoła podstawowa, kościół, przystanek tramwajowy, różnego rodzaju usługi zlokalizowane po obu stronach Wąwozu.

Obecnie miejsce to jest pomijane przez mieszkańców. Choć często się przez ten teren przechodzi to jego walory krajobrazowe pozostają przez mieszkańców raczej pomijane. Konsultacje społeczne z mieszkańcami pozwoliły mieszkańcom zauważyć, że miejsce to jest interesujące i że warto jest o nie dbać. Najistotniejszym wnioskiem konsultacji społecznych jest podkreślenie, że dla Ujeściska, które jest intensywnie zabudowywaną dzielnicą mieszkaniową, tworzoną głownie przez deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe, naturalne przestrzenie stanowią źródło dumy dla mieszkańców. To dla takich przestrzeni jak Wąwóz mieszkańcy podjęli i będą podejmować decyzję o zasiedleniu się w tej dzielnicy. Przy tak intensywnej urbanizacji trzeba włożyć wiele wysiłku w ochronę terenów zielonych i ich naturalnego charakteru.

PARTNERZY

Miasto Gdańsk

Rada Dzielnicy Ujeścisko

Zarząd Dróg i Zieleni

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

logotypy
Related Projects