Skwer na Wyspie Ołowianka

Projekt „Skwer na Wyspie Ołowianka” obejmuje montaż napisu GDAŃSK wraz z rewitalizacją skweru, czyli kluczowych działań zwiększających atrakcyjność tej małej wyspy leżącej na Motławie. W listopadzie roku 2017 odbyła się inauguracja napisu GDAŃSK projektu Kaji Poberżny i Michała Podgórczyka, zaś we wrześniu 2018 wykonano prace związane z rewitalizacją okolicy w pobliżu napisu. Inicjatywa Miasto była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół napisu oraz koordynację wdrożenia.

W ramach działań wprowadzono nowe nasadzenia, drewniane ławki, stoliki oraz leżaki miejskie zorientowane w frontem do wody. Ustawienie elementów małej architektury stworzyło przestrzeń sprzyjającą integracji społecznej oraz dającą możliwość odpoczynku i wyciszenia od otaczającego wyspę gwaru miasta.

Rewitalizacja tej historycznie istotnej przestrzeni wpisuje się w aktualny trend aktywizacji i udostępniania frontów wodnych mieszkańcom. Jest to przestrzeń publiczna nastawiona na człowieka, która dzięki swojej strategicznej lokalizacji, wzmacnia również pozytywny wizerunek miasta oraz województwa.

PARTNERZY

Fundacja Gdańska

Related Projects