Projekt Spacer – Gdynia Design Days 2015

Projekt Spacer to pomysł na to, jak lepiej poznać miasto oraz jak twórczo zaktywizować lokalną społeczność do rozmów o jego problemach i potrzebach. Naszym projektem zapraszamy na spacer po Gdyni, a dokładniej spacer między Śródmieściem Gdyni a Parkiem Naukowo Technologicznym. Przygotowaliśmy na tej trasie. 3 instalacje miejskie dla mieszkańców.

Są one wynikiem interwencji polegającej na miejskim recyklingu. Autorzy zlokalizowali na trasie swojego spaceru zdewastowane urządzenia (mury i betonowe artefakty) i na nich umieścili swoje ławy, podesty i hamaki. Tym sposobem stały się one miejscem relaksu i zabaw dla mieszkańców. Projekt i lokalizacja urządzeń były konsultowane z mieszkańcami oraz były wynikiem obserwacji aktywności mieszkańców w tym rejonie.

Zaprojektowane meble nie są tradycyjnymi meblami miejskimi. Forma skrzyń i podestów pozostawia użytkownikom, przede wszystkim dzieciom, dowolność w interpretacji przeznaczenia urządzeń. Wyjątkiem jest jedna stacja, przeznaczona dla seniorów ze specjalnie przygotowanym dla nich oparciem.

W naszych działaniach nie chodzi o estetykę i design. Chcemy inspirować do współdziałania, dialogu, dać ludziom narzędzia do przełamywania barier w przestrzeni publicznej. Jednocześnie chcemy by przestrzeń wielkiej zielonej promenady stała się krajobrazowym zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców w okresie wzmożonej obecności turystów w rejonie pasa nadmorskiego oraz przestrzenią pieszego i rowerowego tranzytu pomiędzy Gdynią Redłowo a Śródmieściem Gdyni.

 

Obszar 1. Stacja Sport. Odnowienie zdewastowanej infrastruktury istniejącego placu rekreacyjnego wraz z doinwestowaniem urządzeń terenowych. Zaprojektowana stacja będzie z jednej strony trybuną dla widzów, jednocześnie miejscem do odłożenia rzeczy i ubrań dla korzystających z potencjału zielonej polany do gry w piłkę, badmintona czy frisbee.

 

Obszar 2. Stacja Dialog. Przekształcenie obiektu betonowego w podest rekreacyjny dla seniorów. Planowany drewniany plac jest wyposażony w siedziska z wygodnym oparciem dla kilku osób. Tym samym tworzone jest tutaj miejsce do dyskusji dla lokalnej społeczności. Dodatkowo podest został wyposażony w stolik szachowy.

 

Obszar 3. Stacja Relaks. Przekształcenie obiektu betonowego w podest rekreacyjny dla przechodniów oraz stacje wypoczynkową dla rowerzystów. Zaprojektowany podest zostanie wyposażony w miejsca do siedzenia ale i miejsca do leżenia. Lokalizacja podestu pozwoli stworzyć miejsce o dużym nasłonecznieniu co pozwoli przesiadującym na wylegiwanie się w słońcu w sezonie letnim.

PARTNERZY

Miasto Gdynia

Centrum Designu Gdynia

Related Projects