Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type

Projekt Spacer – Gdynia Design Days 2015

Projekt Spacer to pomysł na to, jak lepiej poznać miasto oraz jak twórczo zaktywizować lokalną społeczność do rozmów o jego problemach i potrzebach. Naszym projektem zapraszamy na spacer po Gdyni, a dokładniej spacer między Śródmieściem Gdyni a Parkiem Naukowo Technologicznym. Przygotowaliśmy na tej trasie. 3 instalacje miejskie dla mieszkańców.

Są one wynikiem interwencji polegającej na miejskim recyklingu. Autorzy zlokalizowali na trasie swojego spaceru zdewastowane urządzenia (mury i betonowe artefakty) i na nich umieścili swoje ławy, podesty i hamaki. Tym sposobem stały się one miejscem relaksu i zabaw dla mieszkańców. Projekt i lokalizacja urządzeń były konsultowane z mieszkańcami oraz były wynikiem obserwacji aktywności mieszkańców w tym rejonie.

Zaprojektowane meble nie są tradycyjnymi meblami miejskimi. Forma skrzyń i podestów pozostawia użytkownikom, przede wszystkim dzieciom, dowolność w interpretacji przeznaczenia urządzeń. Wyjątkiem jest jedna stacja, przeznaczona dla seniorów ze specjalnie przygotowanym dla nich oparciem.

W naszych działaniach nie chodzi o estetykę i design. Chcemy inspirować do współdziałania, dialogu, dać ludziom narzędzia do przełamywania barier w przestrzeni publicznej. Jednocześnie chcemy by przestrzeń wielkiej zielonej promenady stała się krajobrazowym zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców w okresie wzmożonej obecności turystów w rejonie pasa nadmorskiego oraz przestrzenią pieszego i rowerowego tranzytu pomiędzy Gdynią Redłowo a Śródmieściem Gdyni.

 

Obszar 1. Stacja Sport. Odnowienie zdewastowanej infrastruktury istniejącego placu rekreacyjnego wraz z doinwestowaniem urządzeń terenowych. Zaprojektowana stacja będzie z jednej strony trybuną dla widzów, jednocześnie miejscem do odłożenia rzeczy i ubrań dla korzystających z potencjału zielonej polany do gry w piłkę, badmintona czy frisbee.

 

Obszar 2. Stacja Dialog. Przekształcenie obiektu betonowego w podest rekreacyjny dla seniorów. Planowany drewniany plac jest wyposażony w siedziska z wygodnym oparciem dla kilku osób. Tym samym tworzone jest tutaj miejsce do dyskusji dla lokalnej społeczności. Dodatkowo podest został wyposażony w stolik szachowy.

 

Obszar 3. Stacja Relaks. Przekształcenie obiektu betonowego w podest rekreacyjny dla przechodniów oraz stacje wypoczynkową dla rowerzystów. Zaprojektowany podest zostanie wyposażony w miejsca do siedzenia ale i miejsca do leżenia. Lokalizacja podestu pozwoli stworzyć miejsce o dużym nasłonecznieniu co pozwoli przesiadującym na wylegiwanie się w słońcu w sezonie letnim.

PARTNERZY

Miasto Gdynia

Centrum Designu Gdynia

Related Projects